Kto może podjąć pracę jako opiekunka?


1. Kto może podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Pracę jako opiekunka może podjąć każdy. Ważne jest, aby mieć świadomość, że nie jest to łatwa praca. Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się często z pracą fizyczną, pracą w stresie, patrzeniem na chorobę i cierpienie ludzi starszych. Każdy, kto decyduje się na wyjazd do pracy jako opiekunka, musi być przede wszystkim silny psychicznie. 

Najlepsze predyspozycje i szanse na uzyskanie takiej pracy mają osoby, które posiadają ukończone kursy opiekunki osób starszych bądź odpowiednie doświadczenie w takiej pracy, poświadczone referencjami.

 

2. Jak ważna jest znajomość języka, aby podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Każdy, kto chce podjąć pracę jako opiekun, powinien znać chociaż podstawy języka, którym posługuje się jego podopieczny. Opiekun będzie musiał się z nim przecież w jakiś sposób porozumiewać. Największą szansę na pracę mają osoby znające język. Zdarza się również tak, że nasi przyszli pracodawcy nie wymagają od nas znajomości języka, dlatego, że przyszły podopieczny pochodzi z naszego kraju i będziemy mogli się z nim bez problemu porozumiewać w języku polskim.

 

3. Czy opiekunka osób starszych Niemczech to tylko praca dla kobiet?

Nie, opiekunką/opiekunem można zostać bez względu na płeć. Istnieją pracodawcy, którzy tylko i wyłącznie szukają opiekuna. Wiąże się to z cięższą pracą, na przykład przy osobie leżącej, która wymaga dźwigania.

 

4. Czy pracę można podjąć od razu po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego?

Tak, oczywiście. Nic nie stoi na przeszkodzie. Trzeba jednak wiedzieć, że może to trochę potrwać, zanim znajdzie się odpowiedni pracodawca, któremu będziemy odpowiadać, a i on będzie spełniał nasze wymagania.

 

5. Czy pracując jako opiekunka można liczyć na legalną umowę o pracę?

Tak, oczywiście. Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech powinna zawsze być pracą legalną. W zależności jaki rodzaj umowy podpiszemy, takie będziemy mieli z niej korzyści. Najbardziej opłacalną formą umowy, którą może podpisać opiekunka, jest umowa bezpośrednio z rodziną podopiecznego. Mamy wtedy zapewnione wszystkie opłaty związane z ubezpieczeniem, a także opłacone wszelkie należne podatki. Pracując na umowie podpisanej z rodziną podopiecznego, nasze zarobki mogą sięgać nawet 2500 euro.

 

6. Co mi się należy, gdy pracuję legalnie jako opiekunka?

Należy się oczywiście wynagrodzenie. Poza tym, można starać się o różnego rodzaju zasiłki od państwa. Może być to na przykład zasiłek rodzinny dla dzieci lub zasiłek rozłąkowy. W każdym z krajów wygląda to inaczej, dlatego należy poszukać informacji osobno na temat konkretnego państwa. Po powrocie do domu będzie nam się należał zwrot podatku zapłaconego za granicą.

 

7. Jakie kwalifikacje są brane pod uwagę przez przyszłych pracodawców?

Najważniejsze dla przyszłego pracodawcy jest doświadczenie i nasze umiejętności. Dużym atutem jest znajomość języka oraz posiadanie prawa jazdy. Nie jest to jednak konieczne.

 

 

8. Jak napisać ogłoszenie, aby było atrakcyjne?

W ogłoszeniu, które zamieszczamy, powinny znaleźć się wszystkie informacje na nasz temat. Dodatkowo, warto zamieścić swoje zdjęcie. Ogłoszenia ze zdjęciem trafiają na sam początek listy ogłoszeń i dają nam większą szansę na dużą oglądalność, a co za tym idzie – szybsze podjęcie pracy.

 

9. Czy będę ponosić jakieś koszty za rejestrację?

Nie, nie pobieramy żadnych opłat za rejestrację. Opłaty nigdy nie były i nie będą pobierane.

 

10. Co wpisać w wyszukiwarkę, aby odnaleźć ogłoszenia?

Z pewnością frazy takie jak: „praca jako opiekunka osób starszych”, czy też „pomoc domowa seniora”, „legalna praca w Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii,Szwajcarii, Anglii, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Norwegii”,

„Pomoc domowa 24h”, „Agencja pośrednictwa”, „opiekunka- oferty pracy”.

 

 

Oszukani na 20000 złotych! Na tyle potrafią oszukać fikcyjne agencje pośrednictwa pracy! Nie daj się oszukać, szukaj ofert pracy jedynie u sprawdzonych portali. Zapewniamy w pełni bezpieczną formę rejestracji i poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech!

 

Praca w Niemczech – jak się nie dać OSZUSTOM

 

Oszuści tylko czyhają na osoby naiwne i zagubione, które za wszelką cenę chcą wyjechać do pracy w innym kraju. Pamiętaj! Nie ufaj od razu nowo poznanym ludziom. Poniżej kilka rad na co szczególnie zwrócić uwagę podczas wyjazdu do Niemiec lub innego kraju UE.

- ogłoszenie rekrutacyjne zawiera tylko numer telefonu komórkowego – opiekunka bezwzględnie powinna domagać się podania dokładnego adresu siedziby agencji

- Sprawdź Agencję w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) lub Ewidencji Działalności gospodarczej  - od jak dawna agencja ma zgłoszoną działalność i od jak dawna trudni się w rekrutowanie opiekunek dla osób starszych.

- Nie ufaj Agencjom, które proponują podpisanie umowy drogą elektroniczną – powinno to w Tobie obudzić czujność. Rzetelna i profesjonalna agencja zawsze zaprosi Cię na podpisanie umowy do swojej siedziby.

 

- Upewnij się, czy agencja z którą planujesz wyjazd za granicę zapewnia oddelegowanym opiekunkom poświadczone przez ZUS druki A1 (dawniej: E-101). Są one jedynym potwierdzeniem legalności pracy w Niemczech. Jeżeli dana agencja nie zapewnia tych druków oznacza to, że działa nielegalnie.

 

- Sprawdź certyfikat agencji. W Polsce legalne wyjazdy do pracy za granicą mogą organizować jedynie licencjonowane agencje zatrudnienia, czyli takie, które są wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (lista znajduje się na stronie www.praca.gov.pl).

 

- Nie ufaj agencjom, które oferują opiekunkom wynagrodzenie znacznie przewyższające oferty innych firm na porównywalnych stanowiskach. Często tego rodzaju "okazyjne" oferty mają tzw. "drugie dno", o którym przedstawiciel nieuczciwej agencji "zapomniał" wspomnieć.

 

- Nie płać za pomoc znalezienia pracy

 

- Upewnij się, czy oddelegowująca Cię do pracy za granicą agencja dostarczy Ci wydawaną przez NFZ kartę EKUZ. Umożliwia ona opiekunkom w Niemczech korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz potwierdza, że pracodawca opłaca składki na Twoje ubezpieczenie zdrowotne.

Wielu oszustów bazuje na naiwności i pośpiechu osób marzących o szybkim wyjeździe do Niemiec. 

Pamiętaj to rozsądek i ostrożność są Twoimi najlepszymi doradcami !

 

Praca oszustów jest bardzo prosta. Podszywają się na portalach ogłoszeniowych pod opiekunki, które np. bardzo chcą pracować, ale nie mogą podjąć pracy ze względu na brak środków finansowych umożliwiających wyjazd do Niemiec. Podają numer konta i proszą o przelew na podróż do miejsca podjęcia zatrudnienia, do którego nigdy tak naprawdę nie dojeżdżają. Nam pozostaje tylko niesmak tego, że ludzie potrafią być, aż tak nieuczciwi. Innym sposobem na dokonanie oszustw jest nachalne zamieszczanie ofert pracy na różnych portalach, gdzie dodatkowo wprowadzają w błąd i podają nieprawdziwe informacje i podają np. fałszywy nr NIP.

 

Kim zatem są oszuści?

 

- Opiekunka podejmująca pracę nielegalnie

- Firmy podszywające się pod Agencję, które wyłudzają dane osobowe

- Ludzie, którzy wykorzystują naiwność nowo przyjezdnych opiekunek do Niemiec

 

Kiedy możesz się zaniepokoić?

Ogłoszenia o opiekę gwarantują pieniądze, o których dotychczas tylko śniłaś – propozycja mieszkania w rewelacyjnych warunkach plus dodatkowe premie za świadczone usługi. Często wykorzystywano jest naiwność osób, które „łapią” się na tego typu ogłoszenia i niestety ich praca polega na świadczeniu usług seksualnych, a nie jako opiekunek osób starszych. Dzieje się tak, ponieważ po przyjeździe są zastraszane i odbiera im są wszelkie dokumenty tożsamości.

Kolejna czerwona lampka powinna nam się zaświecić w momencie kiedy obca osoba z Internetu oferuje Ci pomoc w poszukiwaniu pracy jako opiekun osoby starszej, niepełnosprawnej lub też ciężko chorej.

 

Jak się ustrzec Oszustów ?

Bądź ostrożny w przeglądaniu stron internetowych

Sprawdź pośrednika, korzystając z wyszukiwarki Google

Korzystaj z bazy ofert pracy w Niemczech dla opiekunki tylko sprawdzonych lub poleconych portali

Załóż temat na forum internetowym pytając użytkowników o referencje danego pośrednika organizującego pracę w Niemczech dla opiekunek osób starszych

Próby oszukania opiekunek są masowym problemem, niezależnym od narodowości poszkodowanych”

 

Czy wiesz, że…

Firmy w Polsce ogłaszające często „nabór kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy na terenie Niemiec w charakterze opiekunki/opiekuna osób starszych”. W praktyce zatrudniają „pomoce domowe”, dzięki czemu unikają konieczności płacenia stawki minimalnej. Nielegalna praktyka, bo pomoc domowa nie może wykonywać pracy opiekunki.

Z kolei praca opiekunki świadczona w Niemczech musi być opłacana według stawek minimalnych. Teoretycznie. Bo przyłapanie i ukaranie firm obchodzących prawo jest prawie niemożliwe. W jednostce Federalnego Urzędu Celnego - FKS, która kontroluje m.in. nielegalne zatrudnienie i przypadki dumpingu płacowego, czeka na załatwienie 80 tys. doniesień w sprawie pracy na czarno i niedotrzymywania minimalnych stawek. FKS dysponuje 7 tysiącami pracowników.

 

Pamiętaj również: nigdy nie decyduj się na powierzenie swojej pracy w ramach zastępstwa osobie nieznajomej! Po powrocie możesz zastać swoją podopieczną w kiepskim stanie zdrowotnym a dom zapuszczony.

 






Copyright © caresenior24.de 2015. All rights reserved.